21 червня в північній півкулі планети Земля відбувається астрономічне явище – літнє сонцестояння.
День літнього сонцестояння є найдовшим днем (найкоротша ніч) на рік у відповідній півкулі (крім району полюса, де єдиний світловий день в році триває півроку і літнє сонцестояння – середина цього полярного дня, коли Сонце більше доби не заходить за горизонт). Тривалість дня – 17 годин 33 хвилини. У високосні роки літнє сонцестояння трапляється 20 червня.
У середніх широтах протягом астрономічної зими та весни точка, в якій Сонце знаходиться в полудень, щодня піднімається все вище над горизонтом, а в день літнього сонцестояння «зупиняється» і змінює свій рух на протилежний. Потім вона кожен день опускається все нижче, і, врешті-решт, в момент зимового сонцестояння, знову «зупиняється» і починає підніматися назад.
Протягом декількох днів до і після моменту сонцестояння Сонце майже не змінює схилення, його полуденні висоти в небі майже незмінні. Звідси і походить сама назва сонцестояння. У спостерігача складається враження, що Сонце зупиняється в зеніті протягом усього дня.
Літнє сонцестояння починається, коли Сонце досягає висоти схилу + 23,5°, тобто кут між напрямком на центр Сонця і на північ земної осі стає мінімальним, а площина, що проходить через центр Сонця і вісь Землі, перпендикулярна до площини екліптики.